Poradnik - wybór zasilacza

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI ZASILACZ 

 

Czasami dobór odpowiedniego zasilacza do różnych urządzeń bywa trudny. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, jak parametry i rozmiar wtyczki. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, w jaki sposób wybrać zasilacz, jak dokonać pomiaru oraz w razie zapytania - jakie podać informacje.

 

1. TYP ZASILANIA

Zasilacze mogą posiadać dwa typy zasilania, najczęściej ta informacja jest podana przy parametrze OUTPUT:

 • DC (direct current) - prąd stały.
  Jest oznaczony napisem DC lub dwiema równoległymi, poziomymi liniami, gdzie dolna jest przerywana:

  Oznaczenia prądu stałego - DC lub kreski.
 • AC (alternating current) - prąd przemienny.
  Jest oznaczony napisem AC lub linią falowaną ~:

  Oznaczenia prądu zmiennego - AC lub fala ~

 

2. PARAMETRY ZASILACZA

 • Parametr INPUT
  Oznacza prąd wejściowy do zasilacza z sieci elektrycznej, czyli napięcie z gniazdka elektrycznego. W Polsce jest to ~230V.

 • Parametr OUTPUT
  Oznacza prąd wyjściowy z zasilacza do urządzenia. Jest określony przez wartości takie jak:
  • napięcie prądu V (wolty) - musi zgadzać się z wartością podaną na urządzeniu
  • natężenie prądu A (ampery) - powinno być równe z wartością podaną na urządzeniu, ten parametr oznacza maksymalny prąd jakim wolno obciążyć zasilacz, o wielkości obciążenia decyduje urządzenie.
   Uwaga: w przypadku, gdy urządzenie jest tylko zasilane, wartość natężenia może być wyższa, niż wymagana przez dany sprzęt - wtedy zasilacz nie będzie w pełni obciążony. Natomiast, gdy zasilacz ma ładować baterię w urządzeniu, wartość Amper musi się zgadzać z wymaganą wartością sprzętu, aby bateria miała jak najdłuższą żywotność
  • moc W (waty) - to wynik przemnożenia napięcia i natężenia prądu. W = V * A

 • Polaryzacja
  Oznaczenie, gdzie na wtyczce jest "plus", a gdzie "minus". Dotyczy tylko zasilaczy na prąd stały. Najczęściej jest to "plus w środku", czyli wewnątrz końcówki. Poniżej przykład oznaczenia polaryzacji na zasilaczu.

  Oznaczenie polaryzacji.

 • Kształt i wielkość wtyku – prosimy porównać ze zdjęciem oferowanego przedmiotu oraz z wymiarami wtyku podanymi w opisie.

  O ile parametry zasilacza są podane na naklejce na zasilaczu lub urządzeniu, tak rozmiar wtyczki jest rzadko podawany w różnych instrukcjach czy opisach producentów, dlatego należy to zmierzyć we własnym zakresie. Najdokładniejszy pomiar uzyskamy przy użyciu suwmiarki.

  Rozmiar końcówki określa średnica z zewnątrz i wewnątrz wtyku, wyrażona w milimetrach (mm).
  Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia, jak dokonać pomiaru, na jednej z najpopularniejszej wielkości wtyczki 5,5 x 2,5 mm.

  Pomiar suwmiarką zewnętrznej średnicy wtyczki zasilacza.Pomiar suwmiarką wewnętrznej średnicy wtyczki zasilacza.

Kliknij, aby powiększyć


3. WYSŁANIE ZAPYTANIA

W razie wątpliwości, czy zasilacz jest właściwy, prosimy o kontakt pod adresem zasilacze24@holandpoland.pl

Prosimy bardzo o podanie jak najwięcej parametrów zasilacza opisanych powyżej, przede wszystkim typ zasilania, parametry Volt i Amper oraz rozmiar wtyczki. Do wiadomości można dołączyć zdjęcie zasilacza z widocznymi parametrami i końcówką lub urządzenia, do którego będzie dobierany zasilacz. Proszę jednak pamiętać, że rozmiar końcówki jest bardzo trudno określić z samego zdjęcia, dlatego zawsze prosimy o pomiar.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl